E-shop, internetový prodej, vchodové a interiérové dveře a zárubně z masivu, kování, Irena Drozenová
dverezahubicku.cz

Montážní návod pro obložkové zárubně do pouzdra

Po vybalení z igelitové fólie proveďte povrchovou úpravu – ještě před montáží!!

 Zárubně je vždy nutné nalakovat a to velmi pečlivě ze všech stran. Můžete je před tím mořit či ošetřit lazurou, nikdy však nevynechejte lakování (natíráním či stříkáním), jen tak zamezíte absorpci okolní vlhkosti do dřeva a následnému poškození zárubně.

Provedení povrchové úpravy

Před lakováním pečlivě otřete suchým hadříkem, čímž odstraníte nečistoty, prach a otisky.

Lakování provádějte běžně dostupnými syntetickými laky. Ty k venkovnímu použití vydrží déle a dřevo lépe chrání, ale není to nutné. Lakování provádějte nejméně ve 3 vrstvách.

Po nátěru a zaschnutí první napouštěcí vrstvy (může být ředěná dle pokynů výrobce laku) přebrušte natřené plochy smirkovým papírem č.150-240. Potom tento povrch důkladně zbavte prachu a případných nečistot (lze i navlhčeným hadříkem). Po zaschnutí druhého nátěru přebrušte smirkem č.150. Po posledním nátěru již nebrousíme.

V případě, že budete zárubně mořit na nějakou barvu, vyberte velmi suchou místnost a zde je nechte asi 1 týden, aby došlo k maximálnímu seschnutí. Potom proveďte vlastní nátěr. Pokud tuto možnost nemáte, ponechte si malé množství mořidla k budoucímu dobarvení v případě mírného seschnutí. Zejména u moření na velmi tmavý odstín. Zárubeň namořte na požadovaný odstín a potom nalakujte, opět ve třech vrstvách.

Vlastní montáž

Montáž provádějte až po nalakování. Zárubně nemontujte do syrových staveb. Počkejte, až relativní vlhkost klesne na běžnou mez. I nalakované zárubně jsou citlivé na vlhkost. Vlhkosti se jednoduše zbavíte větráním. Dřevu nevadí mráz, vadí mu vlhkost. Instalujte po vymalování a dokončení podlah.

Spojovací materiál je přibalen. Dále potřebujete kladivo či palici, vodováhu, lepidlo Mamut, krabičku s pojezdy, která je součástí pouzdra, 12 kousků kartonu, 6 latí na rozepření.

Na zemi smontujte pevné části ostění s krycími lištami (boky s horním dílem – vše máte 2x stejné, pokud máte dveře do pouzdra umístěny uprostřed stěny.  Pokud nejsou dveře umístěny uprostřed šíře stěny, budete mít ostění na každé strany jinak široké.) Smontujete to tak, že do drážek v šikmé krycí části lišty vložíte elipsovou lamelu pomocí, které dojde k vystředění lišt a spojíte postupně horní díl a boky. Do předvrtaných otvorů v rohovém spoji vložíte spojku se dvěma excentry a následně otočte bílými excentry. Tím dojde ke stažení rohu krycí lišty.

Dále je třeba zajistit ostění: do drážky v horní části boku ostění zasadíte pružinovou spojku, kterou zaklepnete do drážky v horním dílu ostění. Na každé straně 2 spojky.

To vše uděláte na obou částech ostění s krycími lištami.

Připravte si dveře včetně montáže madla, které bude sloužit k otevírání a zavírání dveří. Montáž záleží na typu madla, které jste si zakoupili.

Vezměte dveře, našroubujte na ně závěsy, které najdete v příslušenství Vašeho pouzdra. Dveře zavěste do pojezdů, namontujte brzdy tak, aby dveře zajížděly a držely, přesně tak, jak si představujete. Potom již se k tomu snadno nedostanete. Nezapomeňte ani na vodící kolíček na podlaze pod dveřmi. I ten přišroubujte nebo nalepte teď. Zkontrolujte vodováhou, zda jsou dveře dobře zavěšeny.

 Jednu smontovanou část ostění a krycími lištami postavte do připraveného (stavebně zapraveného) otvoru.

Vyzkoušejte otevřít a zavřít dveře. Nikde nic nesmí drhnout. Přilepte lepidlem Mamut, které rovnou pevně drží na stěně a zároveň umožňuje ještě drobné doladění, pokud je to potřeba.

Obložky ihned vyvažte na rovinu a kolmost, zaklínujte a min. na 3 místech rozepřete (10cm nad zemí, uprostřed, 30cm od vrchu). Latě si podložte v místě styku s obložkou kartonem, zabráníte tak případnému poškození laku. V případě, že latě nepoužijete, riskujete prohnutí obložky či vytočení ostění. Zárubeň nebude funkční.

Nyní do stavebního otvoru z druhé strany postavte druhou část ostění s krycí lištou, kterou jste smontovali před chvílí.

Vyzkoušejte otevřít a zavřít dveře. Nikde nic nesmí drhnout. Přilepte lepidlem Mamut, které rovnou pevně drží na stěně a zároveň umožňuje ještě drobné doladění, pokud je to potřeba.

Obložky vyvažte na rovinu a kolmost, zaklínujte a min. na 3 místech rozepřete (10cm nad zemí, uprostřed, 30cm od vrchu). Latě si podložte v místě styku s obložkou kartonem, zabráníte tak případnému poškození laku. V případě, že latě nepoužijete, riskujete prohnutí obložky či vytočení ostění. Zárubeň nebude funkční.

Během zasychání a tvrdnutí lepidla průběžně kontrolujte vodováhou usazení obložek a zkoušejte otevřít a zavřít dveře. Případné drobné nedostatky se dají před zaschnutím lepidla napravit.

 

V případě nejasností nás kontaktujte, rádi Vám poradíme.