E-shop, internetový prodej, vchodové a interiérové dveře a zárubně z masivu, kování, Irena Drozenová
dverezahubicku.cz

Montážní návod pro vstupní dveře

Po vybalení z igelitové fólie proveďte povrchovou úpravu – ještě před montáží!!

 Dveře a zárubeň je vždy nutné nalakovat a to velmi pečlivě ze všech stran. Můžete je před tím mořit či ošetřit lazurou, nikdy však nevynechejte lakování (natíráním či stříkáním), jen tak zamezíte absorpci okolní vlhkosti do dřeva a následnému poškození.

Dveře dodáváme nasazené do zárubně.

Provedení povrchové úpravy

Před lakováním pečlivě otřete suchým hadříkem, čímž odstraníte nečistoty, prach a otisky.

Lakování provádějte běžně dostupnými laky. Pokud budou dveře ve styku v vnějším prostředím, použijte lak k venkovnímu použití - vydrží déle a dřevo lépe chrání. Doporučujeme značku Milesi (http://www.milesi.cz/index03_m.html). Lakování provádějte nejméně ve 3 vrstvách.

Po nátěru a zaschnutí první napouštěcí vrstvy (může být ředěná dle pokynů výrobce laku) přebrušte natřené plochy smirkovým papírem č.150-240. Potom tento povrch důkladně zbavte prachu a případných nečistot (lze i navlhčeným hadříkem). Po zaschnutí druhého nátěru přebrušte smirkem č.150. Po posledním nátěru již nebrousíme.

V případě, že budete dveře mořit na nějakou barvu, vyberte velmi suchou místnost a zde je nechte asi 1 týden, aby došlo k maximálnímu seschnutí. Potom proveďte vlastní nátěr. Pokud tuto možnost nemáte, ponechte si malé množství mořidla k budoucímu dobarvení na krajích kazet v případě mírného seschnutí. Zejména u moření na velmi tmavý odstín. Dveře namořte na požadovaný odstín a potom nalakujte, opět ve třech vrstvách.

Po nalakování naneste silikonové těsnění po obvodu kazet. Stačí jen z vnější strany, ale doporučujeme z obou. Toto zatěsnění je nutné kvůli povětrnostním vlivům. Silikon se musí  nanést až na nalakované dřevo, neboť je mastný.

Zasklení dveří

Každou kazetu zasklíváme samostatným sklem ditherm, každé sklo o tloušťce 4mm. Ve sklenářství Vám připraví přímo sklo ditherm, tzn. dvě skla spojená po obvodu hliníkovou lištou s černým těsněním. Dveře mají z jedné strany rámeček lehce přichycený hřebíčkem, můžete ho použít jako šablonu pro sklenáře. Rámeček povrchově upravíte, vložíte sklo a přichytíte hřebíčky. Poté naneste silikonové těsnění z obou stran dveří, aby byly spáry mezi kazetami a rámem dveří chráněny před povětrnostními vlivy.

  Vlastní montáž

Dveře mohou být osazeny do obložkové zárubně (podrobné informace v daném montážním návodu) nebo do trámkové zárubně. Usazení trámkové zárubně doporučujeme svěřit odborné firmě.

Vždy proveďte nejprve povrchovou úpravu, až potom usazujte. Trámkovou zárubeň doporučujeme usadit ještě před konečnými omítkami a fasádou, které zakryjí spáru mezi zdivem a zárubní. Před prováděním zednických prací je nutné pečlivě překrýt boční plochy zárubně, aby se předešlo poškození nátěru zárubně.

Při usazování trámkové zárubně je třeba dodržet následující postup:

Dveře vysaďte ze zárubně.

Zárubeň postavte do stavebního otvoru. Podle toho, jak zárubeň usadíte vzhledem ke zdivu, ovlivníte úhel otevírání dveří. Vyvažte na rovinu a kolmost, zaklínujte. Nasaďte dveře, abyste zkontrolovali, zda nebyla zárubeň při usazování zkřížena. Vysaďte dveře a zárubeň rozepřete latěmi (min. ve 3 místech), které si v místě styku podložte kartonem, aby nedošlo k poškození povrchové úpravy zárubně. Ještě jednou zkontrolujte vodorovnost, svislost, kolmost.

 Nyní zapěníte prostor mezi zárubní a zdí – důležité je to především v místech závěsů a zámku. Na zem si dejte karton, potřebujete-li ochránit podlahu. Pěny dávejte jen málo. Vždy můžete přidat. Pokud se Vám pěna dostane na lakovaný povrch zárubně, vždy to bude trochu vidět. Po vytvrdnutí pěny dle pokynů výrobce pěny odstraňte přebytečné části pěny opatrně nožem.

Nyní je třeba zárubeň zajistit turbošrouby (vruty, které se zaříznou nejen do dřeva, ale i do provrtaného zdiva – postupujte běžným způsobem).

Nasaďte dveře.

Namontujte kliku dle návodu výrobce.

Pokud jste usazovali dveře až po dokončení omítek a fasády, doporučujeme zárubeň olištovat, čímž zakryjete prostor mezi zárubní a zdivem.

 

V případě nejasností nás kontaktujte, rádi Vám poradíme.