E-shop, internetový prodej, vchodové a interiérové dveře a zárubně z masivu, kování, Irena Drozenová
dverezahubicku.cz

Montážní návod pro obložkové zárubně

Po vybalení z igelitové fólie proveďte povrchovou úpravu – ještě před montáží!!

 Zárubně je vždy nutné nalakovat a to velmi pečlivě ze všech stran. Můžete je před tím mořit či ošetřit lazurou, nikdy však nevynechejte lakování (natíráním či stříkáním), jen tak zamezíte absorpci okolní vlhkosti do dřeva a následnému poškození zárubně.

Provedení povrchové úpravy

Před lakováním pečlivě otřete suchým hadříkem, čímž odstraníte nečistoty, prach a otisky.

Lakování provádějte běžně dostupnými syntetickými laky. Ty k venkovnímu použití vydrží déle a dřevo lépe chrání, ale není to nutné. Lakování provádějte nejméně ve 3 vrstvách.

Po nátěru a zaschnutí první napouštěcí vrstvy (může být ředěná dle pokynů výrobce laku) přebrušte natřené plochy smirkovým papírem č.150-240. Potom tento povrch důkladně zbavte prachu a případných nečistot (lze i navlhčeným hadříkem). Po zaschnutí druhého nátěru přebrušte smirkem č.150. Po posledním nátěru již nebrousíme.

V případě, že budete zárubně mořit na nějakou barvu, vyberte velmi suchou místnost a zde je nechte asi 1 týden, aby došlo k maximálnímu seschnutí. Potom proveďte vlastní nátěr. Pokud tuto možnost nemáte, ponechte si malé množství mořidla k budoucímu dobarvení v případě mírného seschnutí. Zejména u moření na velmi tmavý odstín. Zárubeň namořte na požadovaný odstín a potom nalakujte, opět ve třech vrstvách.

Vlastní montáž

Montáž provádějte až po nalakování. Zárubně nemontujte do syrových staveb. Počkejte, až relativní vlhkost klesne na běžnou mez. I nalakované zárubně jsou citlivé na vlhkost. Vlhkosti se jednoduše zbavíte větráním. Dřevu nevadí mráz, vadí mu vlhkost. Instalujte po vymalování a dokončení podlah.

Spojovací materiál je přibalen. Dále si připravte imbus klíč č.4, kladivo či palici, lepidlo na dřevo, klíny, vodováhu, 3 latě na 1 zárubeň na rozepření,  pěnu na zapěnění, karton, kliku.

Na zemi smontujte pevné části ostění s krycími lištami (boky s horním dílem) tak, že do drážek v šikmé krycí části lišty vložíte elipsovou lamelu pomocí, které dojde k vystředění lišt a spojíte postupně horní díl a boky. Do předvrtaných otvorů v rohovém spoji vložíte spojku se dvěma excentry a následně otočte bílými excentry. Tím dojde ke stažení rohu krycí lišty.

Dále je třeba zajistit ostění: do drážky v horní části boku ostění zasadíte pružinovou spojku, kterou zaklepnete do drážky v horním dílu ostění. Na každé straně 2 spojky.

 Takto smontovanou část postavte do připraveného (stavebně zapraveného) otvoru, který musí být min. o 30 mm širší a 15 mm vyšší, než je vnější rozměr zárubně, čímž vznikne prostor pro zapěnění po obvodu cca 10 mm.

Obložky vyvažte na rovinu a kolmost, zaklínujte a min. na 3 místech rozepřete (10cm nad zemí, uprostřed v místě protiplechu zámku, 30cm od vrchu). Latě si podložte v místě styku s obložkou kartonem, zabráníte tak případnému poškození laku. V případě, že latě nepoužijete, riskujete prohnutí obložky či vytočení ostění. Zárubeň nebude funkční.

Namontujte panty do předvrtaných otvorů  v liště zárubně a ze strany falce po seřízení dotáhněte pomocí imbus klíče č.4 a potom zavěste dveře. POZOR na zaklapnutí dveří s dozickým zámkem, neotevřete je klíčem – mějte tedy po ruce kliku k jejich otevření. Případně dolaďte panty na dveřích. Vyzkoušejte zamykání. Pokud dveře dobře sedí, máte jistotu, že je zárubeň dobře usazena. Zkušení montážníci tuto fázi někdy vynechávají, vy to však vyzkoušejte. Na přesném usazení zárubně závisí budoucí funkčnost zavírání dveří. Vyndejte dveře. Znovu zkontrolujte svislost a pravoúhlost.

Nyní zapěníte prostor mezi zárubní a zdí – důležité je to především v místech závěsů a zámku. Na zem si dejte karton, čímž si ochráníte podlahu. Ukápnutá pěna se totiž z parket či plovoucí podlahy úplně neodstraní. Pěny dávejte jen málo. Vždy můžete přidat. Pozor aby se Vám pěna nedostala do drážky určené pro tu část obložky, kterou budete ještě nasazovat – špatně se to potom odstraňuje a je to práce navíc. Pokud se Vám pěna dostane na lakovaný povrch zárubně, vždy to bude trochu vidět. Po vytvrdnutí pěny dle pokynů výrobce pěny odstraňte přebytečné části pěny opatrně nožem.

Na zemi smontujte krycí lištu zárubně s perkem – perko potřete lepidlem. V případě, že budete potřebovat v budoucnu obložku demontovat, použijte místo lepidla jen lehce silikon. Celou část zasuňte do středového dílu obložky.

Do drážky ve falci zasuňte těsnění stromečkem, v rohách zastřihněte na 45 stupňů.

Po zaschnutí jsou obložky plně funkční. Zavěste dveře. Pokud šponují při dovírání, seřiďte závěsy – imbus č.4.

A máte hotovo! Již jen namontovat kování dle návodu výrobce.

 

V případě nejasností nás kontaktujte, rádi Vám poradíme.